Co to jest księga wieczysta i czemu służy? Wyjaśniamy!

Księga wieczysta pozwala na wgląd w szereg kluczowych informacji na temat danej nieruchomości. Jest to szczególnie istotne podczas jej zakupu czy przyjęciu w spadku. Czym konkretnie jest księga wieczysta i jakie spełnia zadanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule!

    1. Co to jest księga wieczysta i czemu służy?

    2. Jak wygląda księga wieczysta?

    3. Co zawiera księga wieczysta?

Co to jest księga wieczysta i czemu służy?

Każda osoba, która miała po raz pierwszy styczność z zakupem lub sprzedażą nieruchomości, z całą pewnością zadawała sobie pytanie, co to jest księga wieczysta i czemu służy. Jest to zatem specjalnie skonstruowany dokument, który zawiera kluczowe informacje na temat stanu prawnego danej nieruchomości. Informacje w niej zawarte dotyczą nie tylko samych właścicieli obiektu czy działki, ale również ewentualnych roszczeń i obciążeń hipotecznych czy danych terenowych.

Jak wygląda księga wieczysta?

To, jak wygląda księga wieczysta, zależy przede wszystkim od ilości informacji w niej zawartych. Wbrew pozorom nie jest to prawdziwa „księga”, a dokument dostępny również w rejestrze online. Może mieć od kilku do kilkunastu stron i zgodnie z przyjętą regułą składa się z czterech działów podzielonych na tzw. łamy, czyli rubryki.

Co zawiera księga wieczysta?

Wszystko, co zawiera księga wieczysta, musi być usystematyzowane zgodnie z obowiązującym prawem. Jak już wspomnieliśmy, każda księga wieczysta podzielona jest na cztery działy, które odnoszą się do poszczególnych informacji na temat danej nieruchomości. Poniżej pokrótce omawiamy każdy z działów.

    • Dział I-O – oznaczenie geodezyjne nieruchomości.

    • Dział I-Sp – spis praw nieruchomości względem sąsiadujących nieruchomości.

Dział I to przede wszystkim dane na temat powierzchni nieruchomości, jej docelowego przeznaczenia, adresu, praw przejazdu przez sąsiednie posesje czy udziałów w nieruchomości wspólnej.

    • Dział II – informacje o właścicielu lub właścicielach nieruchomości oraz o wieczystych użytkownikach.

    • Dział III – informacje o roszczeniach, prawach i ograniczeniach dotyczących nieruchomości.

    • Dział IV – informacje dotyczące hipoteki.

Warto podkreślić, że podczas dokonywania zmian w księgach wieczystych mogą być potrzebne mapy do celów prawnych wykonane przez geodetę uprawnionego. Dodatkowo jeżeli masz problemy z interpretacją zapisów znajdujących się w księdze wieczystej, zadzwoń do Nas, chętnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Profesjonalne usługi geodezyjne, Trójmiasto  – pamiętaj, aby korzystać z usług jedynie sprawdzonych i renomowanych fachowców.