Ile trwa inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza? Wyjaśniamy

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu albo jesteś już na finiszu związanych z tym prac, z całą pewnością przynajmniej raz słyszałeś o geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej budynku, która zdecydowanie cię czeka. Jest ona niezbędna do odbioru budynku i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Jedyną osobą która może przygotować taką mapę jest geodeta uprawniony.

Spis treści:

  1. Czym jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?
  2. Jak przebiega inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?
  3. Ile trwa inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Czym jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Zanim dany budynek zostanie oddany do użytku i będzie można w nim legalnie zamieszkać, w pierwszej kolejności należy złożyć zawiadomienie informujące o zakończeniu takiej budowy. Jednym z dokumentów który musisz uzyskać przed złożeniem zawiadomienia jest mapa z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej budynku. Wykonanie takiej mapy polega na pomiarze budynku i obiektów z nim związanych (schody, tarasy, chodniki, wjazdy, mury oporowe) oraz instalacji które zostały wykonane (wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, gazowej). Geodeta po wykonaniu pomiarów nanosi je na mapę z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej z informacją czy wszystkie obiekty budowlane zostały wykonane zgodnie czy też niezgodnie z projektem. 

Jak przebiega inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Geodeta po ustaleniu terminu przyjeżdża na działkę i wykonuje pomiar budynku oraz wszystkich instalacji które były wykonane do nowo powstałego obiektu. Pomiary nanosi na mapę i składa operat z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej do Wydziału Geodezji w celu kontroli poprawności wykonania pracy. Po otrzymaniu pozytywnego protokołu weryfikacji operatu geodeta może przekazać mapy dla zamawiającego a w Urzędzie budynek jest wprowadzany na mapę ewidencyjną.

Ile trwa inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Bardzo ważnym aspektem jest także czas oczekiwania na wykonanie takiej inwentaryzacji. Ile trwa geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza? Praca zespołu pomiarowego w terenie to ok. 2-3 godziny. Operat do kontroli przekazujemy do kontroli w urzędzie ok. 3 dni robocze po wykonaniu pomiarów. Czas weryfikacji operatu w Wydziale Geodezji to maksymalnie 10 dni roboczych od przekazania dokumentacji do weryfikacji. Zamawiający otrzymuje mapy z odpowiednim oświadczeniem geodety ok. 3-4 tygodnie od momentu zlecenia.

Musisz wykonać inwentaryzacje powykonawcze obiektów budowlanych i nie wiesz, z której usługi skorzystać? Sprawdź koniecznie, jak to wygląda w naszym przypadku i skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów.