Jaka jest dokładna powierzchnia użytkowa Twojego mieszkania? Zapewne większość z nas odpowiedź na to pytanie poprze danymi podanymi przez dewelopera, bądź poprzedniego właściciela danej nieruchomości. Czasem jednak okazuje się, że wartości te nie są zgodne ze stanem rzeczywistym – wiele osób przez lata żyje, nie mając świadomości o faktycznej powierzchni użytkowej swojego lokum. Dziś więc opowiemy o tym jak zmierzyć powierzchnię użytkową mieszkania – zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Powierzchnia użytkowa a powierzchnia całkowita
- Powierzchnia użytkowa poddasza
- Geodezyjny pomiar powierzchni użytkowej potwierdzony przez geodetę uprawnionego
Powierzchnia użytkowa a powierzchnia całkowita
Już na samym początku tego artykułu warto rozróżnić dwa, często mylone przez mniej doświadczone osoby pojęcia – czyli powierzchnię użytkową i powierzchnię całkowitą mieszkania. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwiema powierzchniami? Powierzchnia całkowita to powierzchnia lokalu mierzona po obrysie ścian zewnętrznych. Powierzchnię użytkową mierzymy natomiast po obrysie wewnętrznym ścian pomieszczeń w mieszkaniu. Całkowita powierzchnia użytkowa mieszkania jest sumą powierzchni pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach, ale nie wliczamy do niej klatki schodowej i piwnic. A jak sprawa wygląda z poddaszem?
Powierzchnia użytkowa poddasza
Kwestia poddasza jest nieco bardziej złożona, dlatego postanowiliśmy jej poświęcić osobny akapit. Jak zmierzyć powierzchnię użytkową poddasza? Mierzymy ją na podstawie wysokości sufitu w danym miejscu. Jeżeli wynosi ona 2,2 m lub więcej to do obliczeń wliczamy 100% powierzchni. Jeśli wysokość sufitu mieści się w przedziale między 2,2 do 1,4 m, to do sumy powierzchni użytkowej dodajemy 50% powierzchni. Powierzchnia przestrzeni, w której sufit znajduje się na wysokości niższej niż 1,4 m, nie jest wliczana do sumy powierzchni użytkowej.
Geodezyjny pomiar powierzchni użytkowej potwierdzony przez geodetę uprawnionego
Nie zawsze możliwe jest dokładne zmierzenie powierzchni użytkowej na własną rękę. Jest to szczególnie trudne w przypadku specyficznych przestrzeni, takich jak poddasza albo pomieszczeń o nieregularnych kształtach. Na szczęście w sytuacjach, w których wymagana jest precyzja, można skorzystać z usług profesjonalnego geodety.
Geodeci posiadają wiedzę oraz precyzyjne narzędzia, które pozwalają na dokładne i rzetelne pomiary. Przeprowadzają oni pomiary we wszystkich pomieszczeniach. Każdy z pomiarów jest dokładnie odnotowywany, a następnie są one sumowane, dając ostateczną powierzchnię użytkową.
Pod koniec procesu, geodeta potwierdza dokonane pomiary, wystawiając stosowną dokumentację. Jest to oficjalne potwierdzenie wyników pomiarów, które można przedstawić w trakcie sprzedaży mieszkania, czy też wnioskowania o kredyt hipoteczny.
Jeżeli szukacie profesjonalistów w tej dziedzinie, zapraszamy do skorzystania z usług geodety z Kartuz. Nasza firma z wieloletnim doświadczeniem oferuje najwyższą jakość usług, mając na uwadze precyzję oraz zadowolenie klientów.