Jak znaleźć kamień graniczny i czy przyda się pomoc geodety?

Mówi się, że granica jest rzeczą świętą. Dotyczy to zarówno granic państwowych jak i tych prywatnych. Kluczowe jest tutaj pojęcie znaku granicznego, który określa granicę danej działki w terenie. Jak go znaleźć i czy należy w tej kwestii skorzystać ze wsparcia geodety? Na te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule.

    1. Czym jest kamień graniczny?

    2. Czy łatwo jest odszukać znaki graniczne?

    3. Dlaczego warto zlecić odszukanie znaków granicznych dla geodety uprawnionego?

Czym jest kamień graniczny?

Warto zacząć od wyjaśnienia pojęcia kamienia granicznego. W dużym skrócie jest to znak (najczęściej w formie trwałego materiału), który umieszcza się w punkcie granicznym działki. Znakiem granicznym może być również stały element zagospodarowania terenu znajdujący się w tym samym miejscu, np. narożnik istniejącego ogrodzenia. Zdecydowanie najpopularniejszą formą znaków granicznych są specjalne betonowe kamienie, z wyrytym krzyżem na górze znaku z pod centrem (znakiem podziemnym) w postaci butelki szklanej odwróconej dnem do góry znajdującej się pod tym kamieniem. W miejscu gdzie niemożliwe jest zakopanie kamienia granicznego, geodeta może wyznaczyć granicę za pomocą bolca żelaznego, pręta stalowego jak również może wyryć krzyż w betonowej podmurówce ogrodzenia.

Czy łatwo jest odszukać znaki graniczne?

Jeżeli chcesz odszukać znaki graniczne na własną rękę może się to okazać dość trudnym zadaniem. Kamienie graniczne bardzo często są zarośnięte trawą, zasypane ziemią lub zostały uszkodzone bądź wykopane. Zdarzają się przypadki gdy podział został wykonany natomiast znaki graniczne nigdy nie zostały zastabilizowane, mówimy wtedy o punktach granicznych niestabilizowanych. W takim przypadku nie ma możliwości odszukania takiego punktu granicznego. 

Dodatkowo jeżeli nawet odszukasz kamienie graniczne to nie masz możliwości weryfikacji czy dany kamień graniczny znajduję się w dobrym miejscu, tam gdzie zakopał go geodeta podczas wykonywania podziału.

Dlaczego warto zlecić odszukanie znaków granicznych dla geodety uprawnionego?

Najlepszym rozwiązaniem to zlecenie tej pracy dla geodety uprawnionego który pobierze dokumenty archiwalne z Wydziału Geodezji, odszuka znaki graniczne działki i zweryfikuje ich poprawność położenia na działce w stosunku do dokumentacji archiwalnej.

Warto pamiętać, że dane dostępne w sieci nie mają charakteru urzędowych dokumentów, dlatego jeśli potrzebujesz oficjalnego potwierdzenia granic danej działki, konieczne będzie wsparcie profesjonalnego geodety. Polecamy ci nasze usługi geodezyjne. Trójmiasto czy okolice – z przyjemnością ci pomożemy!