Weryfikacja granic działki – istotna rola geodety

Weryfikacja granic działki

Kupując działkę, chcemy znać jej faktyczne granicę tak, by w późniejszym czasie, gdy postanowimy rozpocząć na niej budowę, nie pojawiły się zbędne problemy. Jest to bardzo ważna informacja w przypadku gdy planujemy wykonać ogrodzenie działki, tak aby być pewnym że wykonywane ogrodzenie będzie posadowione w sposób prawidłowy.

Spis treści:

  1. Sprawdzanie granic działek – od czego zacząć?
  2. Weryfikacja granic działki – rola geodety
  3. Gdzie sprawdzić granice działki?

Sprawdzanie granic działek – od czego zacząć?

Chcąc być pewnym przebiegu granic swojej działki należy zgłosić się do firmy geodezyjnej i zlecić tę pracę geodecie uprawnionemu. Zlecając pracę profesjonaliście masz pewność że czynności zostanie wykonana z należytą starannością. Geodeta zgłasza pracę w Wydziale Geodezji, pobiera niezbędne materiały geodezyjne do wykonania zlecenia i przygotowuje dane do odszukania znaków granicznych na działce.

Weryfikacja granic działki – rola geodety

Celem pomiarów geodezyjnych jest odszukanie znaków granicznych bezpośrednio na działce. Jeżeli znaki graniczne są zniszczone lub uszkodzone geodeta wykonuje procedurę wznowienie znaków granicznych. W niektórych przypadkach gdy pomiary działki nigdy nie były wykonywane albo granice są niepewne geodeta wykonuję ustalenie granic. W sytuacji gdy występuje spór między sąsiadami i rozbieżność w archiwalnej dokumentacji geodezyjnej geodeta wykonuje procedurę rozgraniczenia nieruchomości. Rolą geodety jest sprawdzenie dokumentacji geodezyjnej dla danej działki i wskazanie przebiegu granic w terenie.

Gdzie sprawdzić granice działki?

Jeśli szukasz dopiero działki i chcesz dowiedzieć się, jak orientacyjnie wyglądają granice działki, aby nie narażać się na niepotrzebne koszty możesz zweryfikować je samodzielnie. Gdzie sprawdzić granice działki? Można do tego wykorzystać popularne narzędzia online, jak i skorzystać z aplikacji mobilnych na telefonie. Informacje tam zamieszczone nie mają jednak urzędowego charakteru i można wykorzystywać je jedynie do celów poglądowych. Takie dane będą przydatne przede wszystkim przed zakupem działki, czy planowanym jej podziałem. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie są jej przybliżone wymiary, co z pewnością będzie pomocne podczas wyboru właściwego miejsca m.in. do budowy domu. Jeżeli potrzebujesz dokładnie sprawdzić granicę działki, udaj się do uprawnionego geodety.

Zależy Ci na usługach sprawdzonych specjalistów? Usługi geodezyjne – Trójmiasto z pewnością pomogą Ci dokładnie zweryfikować granicę wybranych działek!